Jei žinomos pataisos atėmimas yra blogis, visada gali laikytis LR įstatymų ir
niveliuoti.
Įstatymai, nors ir pasenę ir dažnai neatitinkantys technologinių galimybių, vis dar galioja ir pvz. įsakymas 2000 m. balandžio 25 d. Nr. 33,
Dėl techninių reikalavimų reglamento GKTR 2.08.01:2000 patvirtinimo, sako:
56. Nuotraukos horizontaliojo pagrindo punktai ir esami GPS bei poligonometrijos punktai, kurių aukščiai nenustatyti I-IV klasių niveliavimu, nustatomi techniniu niveliavimu.
57. Techninės niveliacijos ėjimai pravedami tarp I-IV klasės reperių ar markių atskirais ėjimais arba jų sistema (poligonais).
Kaip išimtis leidžiami “kabantys ėjimai” niveliuojant dviem kryptim (uždari ėjimai susieti su vienu pradiniu reperiu).
58. Tuo atveju, kai arti geodezinių tyrinėjimų rajono nėra valstybinio aukščių geodezinio pagrindo punktų, sudarant nuotraukos aukščių pagrindą, techninio niveliavimo ėjimai įtvirtinami niveliavimo ženklais taip, kad jų darbų teritorijoje būtų ne mažiau dviejų, bet ne rečiau kaip 3 km vienas nuo kito.
Taigi, pagal įstatymą tiesiogiai naudoti GPS RTK duomenų iš viso negalima, arba galima, jei gausi užsakymą, kuriame apibrėžta, kad tavo aukščių tikslumas yra toks ir toks (ko realiai Lietuvoje niekada nebūna).
Keistai skamba? Visiškai teisinga, keistai. Bet pagal įstatymus taip turi būti. Daug kas turi būti pagal įstatymus, bet taip nėra.
Jei reikėtų ginčytis, visada praloštum, nes šitie trys punktai tave papjautų. Ekspertai iš VGTU ar dar kurs nors, patvirtintų, kad GPS metodais apskaičiuoti aukščiai neatitinka techninės niveliacijos tikslumo.
Miesto teritorijoje praktiškai nėra tokios vietos, kur reperiai ar PP punktai, užniveliuoti 4kl. niveliacija, būtų nepasiekiami. Išimtis - miesto periferija, ten sudėtinga situacija.
Gal kas nors dabar mane nuginčytų, jei pasakyčiau, kad nivelyras yra praktiškai pamirštas instrumentas geodezijoje?
Aš esu įsitikinęs, kad pastovūs geodezinio pagrindo kontroliniai matavimai, kuriuos Kaune vykdau nuo pat LitPOS įkūrimo ir kurių aš atlikau
dešimtis, leidžia teigti, kad daugumos punktų, minimų kataloguose, aukščiai nustatomi +6+12cm ribose.
Matau prasmę aukščių korekcijoje, kadangi matavimus tikrinant techninės niveliacijos metodais, gausi labai artimus rezultatus.
Ir nors, taikydamas aukščių korekciją, aš taip pat pažeidžiu įstatymą, kadangi neatlieku niveliacijos, tačiau manau, kad tokiu būdu gaunamos tikslesnės absoliutinės reikšmės.
Minėto įstatymo 63 punktas yra dar žiauresnis, pagal kurį būtų galima nuskausminti bet kurią geodezinių darbų įmonę, nes pagal mūsų darbų kainas, terminus ir pan., daugelis byloje neįsega net elementaraus aiškinamojo rašto.
63. Sudarius nuotraukos geodezinį pagrindą, parengiama byla, kurioje komplektuojama:
- panaudotų pradinių punktų žiniaraštis;
- nuotraukos geodezinio pagrindo schema ir pastoviais ženklais įtvirtintų taškų abrisai;
- kampų, linijų ir techninio niveliavimo matavimų žurnalai;
- matavimo prietaisų komparavimo duomenys;
- taškų koordinačių ir aukščių skaičiavimo ir išlyginimo žurnalai;
- pastoviai įtvirtintų taškų perdavimo saugojimui aktai.
Byla saugoma geodezinių darbų rangovo archyve.
Pastaba. Gauti geodezinių matavimų ir skaičiavimų rezultatai gali būti saugomi kompiuterinėse laikmenose.
Nežinau, kokiu lygiu apie GPS matavimus dėstoma Lietuvos aukštosiose mokyklose, tačiau Lietuvos mokslininkai nieko nepadarė, kad būtų paruošta GPS technologijų naudojimo gamyboje metodika.
O ji turėjo būti paruošta vos tik pradėjus veikti LitPOS, nes mokslininkai eina vienu žingsniu priekyje, nei gamybininkai, ir turėjo žinoti visas problemas, su kuriomis mes dabar susiduriame.
Tos pačios problemos turėjo būti žinomos iš užsienio patirties.
Tiesą pasakius, atrodo, kad neruošiamos jokios metodikos, niekas nežino jokių gamybos problemų ir t.t.
Tuo tarpu pvz. Jungtinėje Karalystėje inžinierių sąjungos (RICS) paruošta
GNSS naudojimo topografiniams matavimams gairės labai aiškiai išskirsto įvairius GNSS matavimus pagal tikslumą, laiko sąnaudas ir kainą.
Šia instrukcija patariama vadovautis netgi užsakovams, kad jie patys suprastų, ko prašo ir tai, kodėl vieni geodezininkai pateikia žemas, kiti - aukštas kainas.
Taip pat metodikoje pabrėžiama, kad ja vadovautis nėra privaloma, tačiau ginčo (teismo) atveju, turėsi pateikti gerus argumentus, kodėl matavimų metu jų nesilaikei, nes ši metodika yra paruošta išmanančių inžinierių.
Taip pat gali pasižiūrėti dokumento
GNSS naudojimas naftos ir dujų pramonėje 17 psl, paruošto tarptautinės naftos ir dujų įmonių asociacijos, kurio lentelėje aiškiai nurodomi įvairių GPS matavimų skaičiavimų tikslumai, tarp jų ir "Network RTK", kurį mes labai daug kas Lietuvoje užsimerkę naudojame.