Dėl transformavimo koeficientų taikymo Kauno m.

Visi klausimai susiję su naudojama programine įranga

Dėl transformavimo koeficientų taikymo Kauno m.

Arv » 11 Bir 2009, 12:29

Perskaičiau diskusiją tema „Transformavimo iššūkis“ ir pagalvojau, kad galbūt galėčiau padėti.
Prisegtam failiuke Kaunas_LKS94.doc yra Registrų centre naudojami koeficientai transformavimui iš Kauno vietinės sistemos į LKS94 ir atvirkščiai.
Taip pat duotos ir konforminio transformavimo (kartais vadinamo Helmerto transformavimu) formulės.

Koeficientai apskaičiuoti pagal keturis ryšio taškus, kuriuos į RC atsiuntė 2004 metais Kauno ITI. Iki tol RC buvo naudojami transformavimo koeficientai, apskaičiuoti pagal 20 vietinės sistemos punktų, kuriuose 1993 metais atlikti matavimai GPS prietaisais, tačiau pradiniais punktais buvo trianguliacijos punktai su 1942 m. sistemos koordinatėmis, kurias perskaičiavome į LKS94.

Beje, apskaičiavau transformavimo koeficientus pagal Andriaus Balsevičiaus pateiktame faile Punktai_identiški_LKS_ir_VT.xls duotas koordinates iš oficialios ataskaitos.
Palyginus transformavimo rezultatus, gautus pagal šiuos koeficientus ir pagal RC šiuo metu naudojamus, skirtumas centrinėje miesto dalyje (4 km spinduliu nuo miesto centro) neviršija 0.03 m, o miesto teritorijos pakraščiuose tesiekia 0.06 – 0.12 m.

O tai, kad transformavus ataskaitoje duotas vietines koordinates gaunamos ne tokios kaip ataskaitoje LKS94 koordinatės – nieko nuostabaus, taip būtų net transformavus su koeficientais, apskaičiuotais pagal ataskaitoje duotus punktus. Tik idealių lauko matavimų atveju gautume nulines konforminio transformavimo paklaidas.

Ir dar pridursiu, kad 1992-1993 metais buvo išleistas VGTU (tada gal dar VISI) dėstytojų paruoštas dviejų dalių vadovėlis „Geodezija“ (gal yra ir naujesnių leidimų). Šio vadovėlio antroje dalyje yra skyrelis apie konforminį transformavimą, kuriame duotos tiek konforminio transformavimo formulės, tiek formulės transformavimo parametrams (koeficientams) bei vid. kvadratinei transformavimo paklaidai apskaičiuoti pagal identiškas koordinačių poras.

Arvydas
Prikabinti failai
Kaunas_LKS94.zip
Koeficientai ir formulės transformavimui iš Kauno vietinės į LKS94 ir atvirkščiai
(3.8 KiB) Atsisiųsta 973 kartus(ų)
Vartotojo avataras
Pradedantysis
 
Pranešimai: 4
Užsiregistravo: 11 Bir 2009, 11:20

Re: Dėl transformavimo koeficientų taikymo Kauno m.

geocad » 11 Bir 2009, 14:08

Gerbiamas Arvydai,
visų pirma dėkui, kad sugaišote savo laiką ir parašėte tokį išsamų laišką.
Dėl šio opaus transformavimo klausimo kreipėmės tik į Kauno m. vyr. geodezininkę, kuri negalėjo mums padėti, kadangi transformavimo koeficientų ataskaitoje formulės pateiktos nebuvo.
Tuos keturis taškus iš kažin kur esu ir aš gavęs, tačiau nežinojau, kad būtent pagal juos yra išskaičiuoti minėti koeficientai. Nematydamas ryšio, išsiversdavau su GeoMap mums teikiamomis priemonėmis ir daug į šią sritį nesigilinau.
Šiandien forume naudotojas TomasGPS, kuris, kaip suprantu, atstovauja Leica įmonę Lietuvoje, pateikė Excel skaičiuoklę su reikiamomis formulėmis, taip kad problema, galima sakyti, galutinai išspręsta.

O tai, kad transformavus ataskaitoje duotas vietines koordinates gaunamos ne tokios kaip ataskaitoje LKS94 koordinatės – nieko nuostabaus. Tik idealių lauko matavimų atveju, būtų galima gauti nulines konforminio transformavimo paklaidas.

Šitą aš puikiai suprantu, tuo labiau, jie net ir teoriškai negali gautis teisingi, kadangi koeficientai išvesti pagal kitus keturis punktus. Tuo labiau, kad tie punktai NEAPIMA visos Kauno miesto teritorijos. :!: :?:
Diskusija iš esmės vyko apie tai, kaip, naudojantis paprastu kalkuliatoriumi, gauti rezultatus, identiškus RC transformavimui (o ne apskaičiuoti transformavimo paklaidas lyginant su realiais matavimais), kas galų gale ir buvo pasiekta.

Kadangi jau gavau progą pabendrauti su, kaip suprantu, atsakingu asmenimi iš RC, noriu atkreipti Jūsų dėmesį į kiek kitokią problemą, kuri jau seniai žinoma Kauno geodezininkų tarpe, tačiau, kaip suprantu, visiškai nežinoma RC arba tam neskirta pakankamai dėmesio.

Kalbu apie poligonometrijos klaidas Kauno pakraščiuose.

Aš pradėjau dirbti 2005 metais ir jau tuomet buvo žinoma apie tai, kad Romainių, Vaišvydavos, Ringaudų, Garliavos, Kazliškių, Šlienavos ir pan. poligonometrijos (geodezinis pagrindas) yra sudarytas blogai - tiesiog matavimų metu privelta klaidų.
Esmė yra ta, kad geodeziniai matavimai buvo daromi nuo klaidingo pagrindo, naudojant vietines koordinates. Kadangi buvo dirbama nuo to paties pagrindo ir nedideliais atstumais, klaidos nebuvo juntamos ir matavimai paties geodezinio pagrindo atžvilgiu buvo teisingi.
Tos klaidos geodezininkams buvo žinomos, konkrečioms teritorijoms buvo išvesti atskiri transformavimo koeficientai - juos ir dabar galite rasti bet kurioje GeoMap versijoje, pradedant 2004-ąja. Kas tuos koeficientus išvedė, tiksliai nežinau, tačiau manau, kad tos teritorijos anksčiau priklausė Kauno rajonui ir koeficientus būtų galima rasti Kauno raj. savivaldybėje. Man atrodo, kad tų rajonų poligonometrijos tinklų perskaičiavimą atliko VGTU, o matininkai pateikė GeoMap kūrėjams.

Transformuojant koordinates pagal Kauno m. koeficientus iš karto yra daromos grubios klaidos, kurių būtų galima išvengti.
Štai pvz. prieš dvi savaites matavau Šlienavoje - jei transformuotume tą patį sklypą pagal Kauno m. ir pagal Šlienavos koef., gautume 31cm absoliutinį skirtumą. Nuo šio sklypo per 270 yra artimiausias Šlienavos punktas, nuo kurio, galvą guldau, ir buvo matuota (kadangi tuo metu daugiau nebuvo nuo ko). Taigi, atsikasėm mes tą punktą (radom nužymėjimo būdu su GPS prietaisu) ir gavome 3cm absoliutinę paklaidą, kai punkto koordinatės transformuojamos pagal Šlienavos koeficientus.
Akivaizdu, kad RC daro didžiulę klaidą, transformuodami visus sklypus pagal vieną, Kauno m. koeficientą.
Plynuose laukuose, kur dalinami sklypai, tai dar nelabai jaučiama, tačiau pabandykite patikrinti senus kvartalus - Vaišvydavoje, Romainiuose, kur išlikę kapitalinės tvoros bei pastatai, ir viskas bus kaip ant delno.

Reikia manyti, kad tuoj pradės plaukti skundai į žemėtvarką, kadangi žmonės nori tvoras tverti ir pan., o kai mes jų prašomi nužymime ribas pagal RC duomenis, tai kaimynai nesutinka, kadangi ir tvoros yra likę senos, ir ribos naudojimo nepasikeitę ir pan. Mes irgi šio klausimo taip palikti negalime, nes dirbdami darbą gaištame laiką, taigi priversti imti pinigus iš žmonių, o jie negauna jokios realios naudos, kadangi nieko realiai daryti negali. Todėl tuoj pradėsime rašyti aktus, kuriuose tik konstatuosime padėtį ir siūlysime kreiptis į žemėtvarką. Kito sprendimo mes nematome, nes kuo toliau, tuo tokių atvejų daugiau. Žinoma, čia nesuverčiu visko vien transformavimui, yra daug ir pačių matininkų klaidų, tačiau paklaidos, atsirandančios vien dėl transformavimo ir siekiančios 30cm yra per didelės.

Įdomu būtų sulaukti Jūsų atsakymo, ar Jums ši problema yra žinoma. Jei taip, ar galvojama apie kažkokius sprendimus.
Andrius Balsevičius, Kaunas
GeoCAD | LGMS
Vartotojo avataras
Veteranas
 
Pranešimai: 951
Užsiregistravo: 06 Geg 2009, 09:07
Miestas: Kaunas

Re: Dėl transformavimo koeficientų taikymo Kauno m.

Arv » 12 Bir 2009, 09:10

Ačiū, Andriau, už suteiktą informaciją. Transformavimas tiek geodezininkams, tiek RC GIS darbuotojams sudaro nemažai komplikuotų situacijų, ypač dabar, kai nebeleidžiama matuoti vietinėse sistemose.

Panagrinėjau mūsų transformavimo duomenų bazę ir radau joje penkių iš šešių jūsų minėtų į Kauno miesto poligonometrijos tinklą įtrauktų gyvenviečių ryšio taškus. Taigi mes turime transformavimo koeficientus šių su Kauno miestu susijusių vietinių sistemų: Romainių ir Raudondvario, Vaišvydavos, Ringaudų, Kazliškių, Šlienavos. Garliavos atskiros vietinės sistemos neradau. Šių sistemų transformavimo koeficientus apskaičiavome ir pradėjome naudoti 1998 metais. Ryšio taškų LKS-94 koordinatės paimtos iš Geodezijos instituto 1997 metais išleisto „Lietuvos vietinių GPS tinklų punktų koordinačių katalogo“.

Palyginau transformavimo rezultatus, gautus pagal mūsų turimus aukščiau minėtų sistemų transformavimo koeficientus, su rezultatais, gautais „InfoEra“ koordinačių transformavimo tinklalapyje. Rezultatai identiški. Beje, Garliavos vietinės sistemos „InfoEra“ internetinėje transformavimo sistemoje taip pat neradau.

Po to patyrinėjau kadastro žemėlapį ir paaiškėjo, kad su šių vietinių sistemų parametrais transformuotų sklypų yra labai mažai: Kazliškės – 2, Ringaudai – 9, Romainiai – 10, Šlienava – 156, Vaišvydava – 6. Dauguma sklypų šiose teritorijose transformuoti pagal Kauno miesto vietinės sistemos transformavimo koeficientus. Taip yra todėl, kad transformuojama, naudojant sklypo plane nurodytos sistemos parametrus. O planuose (bent jau tuose, kuriuos peržiūrėjau elektroniniame archyve) riboženklių koordinačių lentelėje užrašyta „Kauno miesto sistema“. Tie sklypai, kurių planuose parašyta Šlienavos, Romainių, Ringaudų, Kazliškių arba Vaišvydavos sistema, ir transformuoti pagal šių sistemų parametrus.

Žinoma, norint sumažinti transformavimo paklaidas, reikėtų tokius didelius ir nevientisus vietinius tinklus kaip Kauno, Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus skaidyti į atskiras teritorijas su skirtingais transformavimo koeficientais. Apie tai galvojome dar 1997 metais, pradėdami kurti vieningą visos Lietuvos kadastro žemėlapį LKS-94 sistemoje, kai reikėjo sutransformuoti tūkstančius vietinėse sistemose (daugiau kaip 700 sistemų) nuo 1992 metų matuotų sklypų. Tačiau toje informacijoje, kurią rinkome nuo 1995 m. apie vietinių sistemų ryšius su LKS-94, nebuvo duomenų, leidžiančių skaidyti didelius vietinius tinklus į atskiras dalis su skirtingais transformavimo parametrais.

Kalbant apie Kauno miestą, teoriškai galima būtų pertransformuoti kadastro žemėlapyje Šlienavos, Romainių ir t.t. sklypus, šiuo metu transformuotus su Kauno vietinės sistemos parametrais. Tačiau praktiškai iš to gali gimti tik dar daugiau painiavos, nes:
1) Kaip patikimai atrinkti būtent tuos sklypus, kurių matavimai susieti su atitinkamos tinklo dalies punktais?
2) Pertransformuotų sklypų ribos nebesutaptų nei su gretimų LKS-94 sistemoje matuotų sklypų ribomis, kurių koordinates, deja, daugeliu atvejų geodezininkai „nurašė“ nuo transformuoto kadastro žemėlapio, nei su preliminarių sklypų ribomis, šiuo metu sutapdintomis su geodeziškai matuotomis ribomis.
3) Dėl pertransformavimo susidariusių ribų susikirtimų vietose, atliekant topologijos tikrinimą (tai tokia privaloma ribų derinimosi tikrinimo procedūra, kasnakt automatiškai atliekama duomenų bazėje), atsirastų bereikalingos viršūnės (verteksai).

Taigi transformavimo problema tikrai „skausminga“. Mano galva, greičiausias ir paprasčiausias (nesakau, kad geriausias) jos sprendimas, arba tiksliau „nuskausminimas“, būtų nesutapimo leistinumų tarp LKS-94 ir vietinėse sistemose matuotų sklypų ribų padidinimas. Bet šį klausimą reikia spręsti konsultuojantis su NŽT ir geodezininkais.

Ir baigdamas dar noriu pasakyti, kad nužymint sklypų ribas vietovėje bei atliekant sklypų ribų kadastrinius matavimus jokiu būdu nederėtų naudoti koordinačių, paimtų iš kadastro žemėlapio, nes jame gretimų sklypų ribos gali būti sutapdintos, t.y. koordinatės pakeistos, jeigu nesutapimas neviršijo leistinumo, o taip pat ribų LKS-94 koordinatės gali būti netikslios dėl transformavimo paklaidų. Nužymėjimui ir kadastriniams matavimams turi būti naudojamas pirminis duomenų šaltinis - sklypų planuose duotos koordinatės.
Tarkim, nužymint vietinėje sistemoje matuoto sklypo ribas Šlienavoje, manau, reikėtų imti koordinates iš sklypo plano ir, jeigu yra galimybė, atlikti nužymėjimą vietinėje sistemoje (pvz., panaudojant artimiausius vietinio tinklo punktus arba sklypo plane duotas pastatų kampų koordinates), o jeigu tokios galimybės nėra, plane duotas koordinates reikia transformuoti pagal Šlienavos transformavimo koeficientus, kurie, kaip supratau, yra jūsų naudojamoje GeoMap programoje.

Arvydas
Vartotojo avataras
Pradedantysis
 
Pranešimai: 4
Užsiregistravo: 11 Bir 2009, 11:20

Re: Dėl transformavimo koeficientų taikymo Kauno m.

geocad » 14 Bir 2009, 11:54

Taigi transformavimo problema tikrai „skausminga“. Mano galva, greičiausias ir paprasčiausias (nesakau, kad geriausias) jos sprendimas, arba tiksliau „nuskausminimas“, būtų nesutapimo leistinumų tarp LKS-94 ir vietinėse sistemose matuotų sklypų ribų padidinimas. Bet šį klausimą reikia spręsti konsultuojantis su NŽT ir geodezininkais.

Sutinku, kad šį klausimą reikia spręsti būtent juridiškai. O tai užtruks... Manau, labai ilgai...
Ir baigdamas dar noriu pasakyti, kad nužymint sklypų ribas vietovėje bei atliekant sklypų ribų kadastrinius matavimus jokiu būdu nederėtų naudoti koordinačių, paimtų iš kadastro žemėlapio, nes jame gretimų sklypų ribos gali būti sutapdintos, t.y. koordinatės pakeistos, jeigu nesutapimas neviršijo leistinumo, o taip pat ribų LKS-94 koordinatės gali būti netikslios dėl transformavimo paklaidų. Nužymėjimui ir kadastriniams matavimams turi būti naudojamas pirminis duomenų šaltinis - sklypų planuose duotos koordinatės. Tarkim, nužymint vietinėje sistemoje matuoto sklypo ribas Šlienavoje, manau, reikėtų imti koordinates iš sklypo plano ir, jeigu yra galimybė, atlikti nužymėjimą vietinėje sistemoje (pvz., panaudojant artimiausius vietinio tinklo punktus arba sklypo plane duotas pastatų kampų koordinates), o jeigu tokios galimybės nėra, plane duotas koordinates reikia transformuoti pagal Šlienavos transformavimo koeficientus, kurie, kaip supratau, yra jūsų naudojamoje GeoMap programoje.

Yra ir tokių atvejų, kai sklypo koordinatės planuose klaidingos, nors teisingai užrašyti linijų ilgiai (kad gautųsi plotas). O pvz. registrų centro duomenyse viskas atitinka.
Žinau, jog yra buvę taip, kad, matininkas, įvėlęs klaidų, registrų centre jas ištaiso, tačiau žmogui atiduoto plano jau nesivargina taisyti.

Ir dar - Jūsų argumentai nėra išdėstyti oficialiomis rekomendacijomis ar nurodymais, todėl kiekvienas dirba taip, kaip išmano - ir nieko nepatrauksi jokion atsakomybėn. Šiais laikais viskas remiasi tik rašytiniais šaltiniais. Ir kur parašyta, kad kadastro žemėlapio duomenų negalima naudoti dirbant GPS prietaisais tiesiogiai LKS-94 koordinačių sistemoje? Va šitas argumentas tai tikrai daugeliui sukeltų nuostabą.

Įdomu būtų padaryti apklausą, kiek geodezininkų laikosi Jūsų pateiktų rekomendacijų. Yra daugybė jaunų specialistų, dirbančių įvairiose mažose įmonėse ir net nesukančių dėl to galvos. Ar net negirdėjusių apie šias problemas.
Andrius Balsevičius, Kaunas
GeoCAD | LGMS
Vartotojo avataras
Veteranas
 
Pranešimai: 951
Užsiregistravo: 06 Geg 2009, 09:07
Miestas: Kaunas

Re: Dėl transformavimo koeficientų taikymo Kauno m.

Arv » 15 Bir 2009, 11:15

Tai, ką išdėsčiau ankstesniame laiške, yra mano ir, kiek žinau, mano darbo kolegų nuomonė. Ji paremta patirtimi, tvarkant kadastro žemėlapį, bei žinojimu, kiek jame gali būti netikslumų ir klaidų – juk ne veltui kažkas yra pasakęs, kad labiausiai informacija nepasitiki tas, kuris ją tvarko.

Sutinku, kad niekur nėra parašyta ir vargu ar bus parašyta, jog negalima naudoti iš kadastro žemėlapio paimtų koordinačių kadastriniams matavimams.

Tačiau, atliekant sklypo ribų nužymėjimą ar naujus kadastrinius matavimus, tikrai negalima aklai pasikliauti kadastro žemėlapio duomenimis, būtina juos sutikrinti su oficialiai patvirtintais žemės sklypų planais.

Arvydas
Vartotojo avataras
Pradedantysis
 
Pranešimai: 4
Užsiregistravo: 11 Bir 2009, 11:20

Re: Dėl transformavimo koeficientų taikymo Kauno m.

jolces » 17 Bir 2009, 13:18

geocad rašė:
Yra ir tokių atvejų, kai sklypo koordinatės planuose klaidingos, nors teisingai užrašyti linijų ilgiai (kad gautųsi plotas). O pvz. registrų centro duomenyse viskas atitinka.
Žinau, jog yra buvę taip, kad, matininkas, įvėlęs klaidų, registrų centre jas ištaiso, tačiau žmogui atiduoto plano jau nesivargina taisyti.
Ir dar - Jūsų argumentai nėra išdėstyti oficialiomis rekomendacijomis ar nurodymais, todėl kiekvienas dirba taip, kaip išmano - ir nieko nepatrauksi jokion atsakomybėn. Šiais laikais viskas remiasi tik rašytiniais šaltiniais. Ir kur parašyta, kad kadastro žemėlapio duomenų negalima naudoti dirbant GPS prietaisais tiesiogiai LKS-94 koordinačių sistemoje? Va šitas argumentas tai tikrai daugeliui sukeltų nuostabą.
Įdomu būtų padaryti apklausą, kiek geodezininkų laikosi Jūsų pateiktų rekomendacijų. Yra daugybė jaunų specialistų, dirbančių įvairiose mažose įmonėse ir net nesukančių dėl to galvos. Ar net negirdėjusių apie šias problemas.


Visų pirma — matininkas, prieš atlikdamas matavimus, privalo kuo geriau atlikti namų darbus. T.y. susirinkti visą matavimams reikalingą medžiagą: tai ką turi užsakovas, kas yra viešuose registruose ir savivaldybėse. Ir žinoma, atlikti kuo išsamesnę šios medžiagos analizę. Pažymėtina, kad Nekilnojamojo turto registro įstatymas nustato, kad duomenys, įrašyti į NTR yra išsamūs ir teisingi, jei jie nenuginčyti įstatymų nustatyta tvarka.
Praktika rodo, kad nekilnojamųjų daiktų kadastro duomenų bylų klaidos bendrai susideda iš šių priežasčių: Liūto dalį sudaro vadinamosios “techninės” klaidos, įvairūs apsirašymai (~30 proc.); nekokybiška arba nepakankama pradinių duomenų analizė (apie 25 proc.); teisės aktų netinkamas pritaikymas, nežinojimas, neišmanymas (šiandien, beje, matininkui būtina žinoti apie 150 teisės aktų, nes tiek teisės aktų reglamentuoja nekilnojamųjų daiktų nustatymą) (~17 proc.); nepakankamas valstybinių geografinių duomenų kaip pagalbinės kartografinės medžiagos naudojimas (~15 proc.); pilnos matavimams reikalingos medžiagos nesurinkimas (apie 10 proc.).

Antra. Kadastro skaitmeninis žemėlapis nėra nei teritorijų planavimo dokumentas, nei žemės sklypo planas, kurie pagal teisės norminių aktų nuostatas konstatuoja tam tikros teritorijos tvarkymo režimą, ribas, plotą, paskirtį, naudojimo būdą, įvairias daiktines teises, savininko ar naudotojo prievoles ir t.t. Kadastro skaitmeninis žemėlapis, kaip nustato Nekilnojamojo turto Kadastro įstatymo ir kitų teisės aktų nuostatos:
Nekilnojamojo turto Kadastro įstatymo 17 straipsnis. Nekilnojamojo daikto pažymėjimas kadastro žemėlapyje
1. Nekilnojamojo turto kadastro žemėlapis rengiamas ir tikslinamas naudojantis georeferencinių duomenų bazėmis, Nekilnojamojo turto registro duomenimis bei vadovaujantis žemės sklypo planu ir kitais nekilnojamojo daikto formavimo procese sudarytais dokumentais, kurie yra pateikti nekilnojamojo daikto kadastro duomenims įrašyti.
2. Kadastro žemėlapis apima visą Lietuvos Respublikos teritoriją. Jį sudaro šie pagrindiniai grafiniai sluoksniai:
1)georeferenciniai duomenys: vektorinė ar rastrinė kartografinė medžiaga; valstybinio ir vietinio geodezinio pagrindo taškų, susietų su valstybine koordinačių sistema, koordinatės ir kita šiuos taškus apibūdinanti atributinė informacija;
2)administracinių vienetų ribų, pavadinimų, kodų;
3)gyvenamųjų vietovių ribų, pavadinimų, kodų;
4)kadastro vietovių ribų, pavadinimų, kodų;
5)kadastro blokų ribų, pavadinimų, kodų;
6)žemės sklypų ribų, šių ribų posūkio taškų koordinačių valstybinėje koordinačių sistemoje ir jų unikalių bei kadastro numerių;
7)pastatų kontūrų ar centro taškų koordinačių valstybinėje koordinačių sistemoje ir unikalių numerių;
8)inžinerinių statinių (tiesinių) kontūrų ar ašinių linijų, jų pradžios, pabaigos ir posūkio taškų koordinačių valstybinėje koordinačių sistemoje ir unikalių numerių;
9)nekilnojamojo daikto rinkos verčių, nustatytų masinio vertinimo būdu, zonų, pavadinimų, kodų.
3. Nekilnojamojo turto kadastro žemėlapis naudojamas teritorijų planavimo, žemėtvarkos projektų rengimo darbams, kitiems kadastrams bei registrams, nustatant nekilnojamojo turto apmokestinimą ir kitiems tikslams.”
Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos generalinio direktoriaus 2006 m. sausio 9 d. įsakymu Nr. 1P-3 patvirtinti NEKILNOJAMOJO DAIKTO RIBŲ ŽYMĖJIMO NEKILNOJAMOJO TURTO KADASTRO ŽEMĖLAPYJE IR KADASTRO ŽEMĖLAPIO TIKSLINIMO TECHNINIAI REIKALAVIMAI — reglamentuoja žemės sklypų ribų žymėjimo kadastro žemėlapyje, kadastrinių vietovių ir blokų ribų keitimo, kadastro žemėlapio tikslinimo dėl to, kad buvo naudota skirtingo tikslumo kartografinė medžiaga, techninius reikalavimus.”
Pagal šį dokumentą bei Nekilnojamojo turto kadastro nuostatus, pažymint žemėlapyje įvairias ribas (vietovių, blokų, sklypų) mažesnio tikslumo riba žymima pagal didesnio tikslumo ribą. Tai gi - Kadastro skaitmeninis žemėlapis yra informacinio pobūdžio dokumentas, bet ne juridinis pagrindas kažkokiems veiksmams atlikti. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad ribos Kadastro žemėlapyje pažymėtos naudojant įvairiausio tikslumo medžiagą — t.y. preliminarių sklypų ribos, pažymėtos pagal planus parengtus ant kolūkinių schemų, ant ortofotografinio pagrindo, pagal sodų bendrijų genplanus, geodezinių sklypų ribos, pažymėtos pagal planus parengtus naudojant matavimus sąlyginėse, vietinėse, LKS-94 sistemose. Visa tai atliekama pagal teisės aktais nustatytus leistinumus.
Todėl primygtinai siūlyčiau visiems matininkams, kurie sklypų ribų nužymėjimui naudoja Kadastro žemėlapio duomenis, to nedaryti — šiandien įstatymai jau leidžia prisiteisti iš matininko padarytą žalą, o kai žmogus pasistatys namą ar jo dalį svetimame sklype, pinigėlių reikės nemažai….Nebent porą-trejetą milijonų nuostolių atlyginimui jau turite???? Beje, mano duomenimis, jau pora tokių bylų teismuose :mrgreen:


Taigi - visiems sėkmės nelengvame matininko darbe ;)
Veteranas
 
Pranešimai: 161
Užsiregistravo: 11 Bir 2009, 12:55
Miestas: Vilnius

Re: Dėl transformavimo koeficientų taikymo Kauno m.

geocad » 17 Bir 2009, 17:54

Atsižvelgus į visus aukščiau minėtus patarimus, pateikiu praktinį klausimą dėl nužymėjimo Romainiuose, Kauno m.
Sklypo geodeziniai matavimai buvo atlikti naudojant senus Romainių poligonometrijos punktus.
Punktus sunaikinus, valstybė pastatė naujus, panaudodama GPS technologijas ir transformuodama jų koordinates į vietinę koordinačių sistemą pagal Kauno m. transformavimo koeficientus, kurie nuo Romainių koeficientų toje vietoje skiriasi 18cm.
Tai dabar išspręskit rebusą - kuo vadovaujantis atstatyti (nužymėti) sklypo ribas? Naujų punktų koordinatės oficialios, įrašytos kataloguose, taigi nužymėjimas vietinėje sistemoje būtų kaip ir teisingas. Tik kad su kaimynų kapitalinėmis tvoromis nelabai tinka...
Senieji punktai visą laiką naikinami ir greitai kai kuriose vietovėse nebus galima atlikti jokių kontrolinių matavimų, kas dar labiau apsunkins teisybės įrodinėjimą.
Andrius Balsevičius, Kaunas
GeoCAD | LGMS
Vartotojo avataras
Veteranas
 
Pranešimai: 951
Užsiregistravo: 06 Geg 2009, 09:07
Miestas: Kaunas

Re: Dėl transformavimo koeficientų taikymo Kauno m.

jolces » 17 Bir 2009, 18:08

Tiesiog reikia vadovautis visa informacija pilnai ;) T. y. planu, kadastro žemėlapiu, teritorijų planavimo dokumentais ir vietove. Sklypai kaip stovėjo vietoje, taip ir stovi. Juk namai nepasislinko??? Gal būt sename plane yra parodyta situacija, pastatai ir kt.?
Ir iš viso - kokią medžiagą turite? :roll:
Veteranas
 
Pranešimai: 161
Užsiregistravo: 11 Bir 2009, 12:55
Miestas: Vilnius

Re: Dėl transformavimo koeficientų taikymo Kauno m.

Arv » 17 Bir 2009, 18:55

Manau, kad šiuo konkrečiu atveju Romainiuose, nužymėjimą reikėtų atlikti LKS-94 sistemoje, transformavus sklypo plane duotas riboženklių vietinės sistemos koordinates į LKS-94 pagal Romainių koeficientus.
Vartotojo avataras
Pradedantysis
 
Pranešimai: 4
Užsiregistravo: 11 Bir 2009, 11:20

Re: Dėl transformavimo koeficientų taikymo Kauno m.

geocad » 17 Bir 2009, 19:41

Situacija mano atveju teorinė, kadangi žinau, kur pats punktas yra ir žinau, kad ten yra seni sklypai.
Tada kitas klausimas - sakykime, aš nesu toks išprusęs geodezininkas, kuris atsižvelgia į visas minėtas aplinkybes, tačiau sklypas nuo punkto yra už 20m, todėl aš jį nužymiu tiesiai nuo punkto, nedarydamas praktiškai jokių paklaidų esamo geodezinio pagrindo atžvilgiu (nors, pagal aukščiau pateiktus komentarus, tai yra neteisingas požiūris).
Kas gali mane paduoti į teismą ir laimėti bylą, teigdamas, kad aš nužymėjau sklypą neteisingai? Kokia tikimybė ieškovams laimėti bylą? Būtent, ar įmanoma juridiškai įrodyti, kad aš neteisus ir pareikalauti nuostolių atlyginimo?
Sakykim, kad teks griauti kapitalinę tvorą, kurios vienas 2m segmentas kainuoja 500Lt įskaitant darbą. Perimetras - 100m, kaina - 25.000Lt. Labai reali tvoros kaina - yra tekę netyčia sulankstyti vieną segmentą ir atlyginti nuostolius.
Andrius Balsevičius, Kaunas
GeoCAD | LGMS
Vartotojo avataras
Veteranas
 
Pranešimai: 951
Užsiregistravo: 06 Geg 2009, 09:07
Miestas: Kaunas

Kitas

Dabar prisijungę
Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 9 svečių