Apie dronus

Visa, kas susiję su matavimo prietaisais - totalinėmis stotimis, GPS imtuvais ir pan.

Apie dronus

G3D » 25 Geg 2018, 13:32

Bepiločiai dronai tapo standartiniu, dar vienu geodezininko-matininko įrankiu Pasaulyje ir pagaliau skinasi kelią Lietuvoje. Šio pavasario sezono klientų susidomėjimo ir dronų pardavimų augimas nuteikia pozityviai. Kadangi eilę metų gilinausi į šią technologiją praktiškai, o ne iš bukletų, išbandžiau eilę dronų, aplankiau ne vieną tarptautinę parodą ir konferenciją, kiek pasidalinsiu patirtimi, gal tai padės besidomintiems dronų pritaikymu, apsispręsti ir gal išvengti kai kurių esminių klaidų darbuojantis.
1. Kokį droną rinktis? - Dažniausiai pirmas užduodamas pradedančiojo klausimas.
Atsakymą padalinsiu keletą dalių. Taigi visų pirma reikia sau atsakyti į klausimą ką darysime t.y. kokius darbus atliksime drono pagalba? Kadagi dronai skirstomi į fiksuoto sparno (lėktuvo) ir sraigtasparnio tipo.
a. Fiksuoto sparno drono privalumas - galimybė apskristi dideles teritorijas, ženkliai ilgesnis skrydžio laikas, integruota geodezinė RTK technologija. Trūkumai - reikalinga didesnė erdvė pakilimui ir nusileidimui, santykinai didesnė kaina. Taigi reziumuojant: jei planuojate dirbti ties labai didelėmis teritorijomis, ilgais linijinių objektų ruožais, atvirose vietovėse, reikalinga patikima geodezinė RTK technologija, turite galimybę investuoti žymesnę sumą - rinkitės fiksuoto sparno droną. Čia vienareikšmiškai, vienintelis teisingas pasirinkimas šiuo metu yra senseFly eBee+ modelis. Kodėl? Apie tai vėliau.
b. Sraigtasparnio tipo dronai. Kinijos bendrovei DJI pradėjus gaminti 4 seriją Phantom dronų (liečia Pro versiją) pasaulinė dronų rinka iš esmės pasikeitė. Plačios pritaikymo galimybės, pakankamai ilgas skrydžio laikas, lengvas valdymas, patogi vartotojo aplinka ir svarbiausia idealiai fotogrametrijai tinkama kamera užtikrino tai, kad Pasaulyje dažniausiai pasirenkamas yra būtent šis DJI Phantom 4Pro modelis. Svarbus aspektas praktiškai visiems prieinama kaina. Grįžtant prie pritaikymo - nuo architektūrinės fotogrametrijos (pastatai-statiniai) 3D modelių sudarymo iki pakankamai didelių teritorijų kartografavimo, šiuo atveju tik reiktų apsirūpinti bet 3-4 papildomomis baterijomis. Kinijos bendrovė DJI gamina dar kelias dronų serijas Inspire2 ir Matrice200/210/210RTK, su fotogrametrijai rekomenduojama kamera X4S. Jie taipogi gali būti pritaikomi, tačiau yra ženkliai didesnės kainos, o galutinis rezultatas vis tiek yra kiek geresnis su DJI Phantom 4Pro modeliu. Pagal savo esmę Inspire2 skirtas filmavimo rinkai, o Matrice200 serija filmavimo, paieškos, o 210RTK modelis saugiam elektros linijų tyrinėjimui, rinkoms. Taigi kalbant apie inžineriją, geodeziją, kadastrą, kartografavimą, GIS-ą - vienareikšmiškai, ekspertų 90% atvejų rekomenduojama rinktis Phantom4Pro. Klientams taip pat jį rekomenduoju. Žinoma yra specifinių rinkų kuriose reikalinga ypač aukšta kameros skiriamoji geba, tarkime 2mm, tuomet dronų su atitinkama kamera kainos prasideda nuo 25-30000 EUR...Tai jau visiškai kitas segmentas.
Sekanti tema - "Kokį tikslumą ir kokį rezultatą galiu gauti?"
info@geodezija3d.lt +37064022562 https://www.facebook.com/Geodezija3D/?ref=bookmarks
Prikabinti failai
Geodezija3D_dronai.jpg
Geodezija3D_dronai.jpg (515.75 KiB) Peržiūrėta 8610 kartus(ų)
Vartotojo avataras
Dalyvis
 
Pranešimai: 16
Užsiregistravo: 25 Geg 2018, 12:31

Re: Apie dronus

G3D » 25 Geg 2018, 15:05

2. Sekantis dažniausiai užduodamas klausimas - [b]kokį tikslumą ir kokį rezultatą galiu gauti?
Taigi apie tikslumą. Fotogrametrijoje yra dvi sąvokos GSD (ground sampling distance) ir erdvinės padėties tikslumas (X,Y,H). Kas yra GSD? tai iš esmės skiriamoji geba arba kitaip pikselio (ląstelės) dydis. Ši sąvoka iš esmės apsprendžia kokios raiškos nuotraukas reikia sudaryti norint gauti vienokį ar kitokį rezultatą. Kuo skrisime aukščiau GSD reikšmė augs, tuo pačiu skiriamoji geba mažės, o kuo žemiau tuo reikšmė bus mažesnė, o skiriamoji geba didės. Kam to reikia? Tai apsprendžia gauto paviršiaus detalumą. Universali GSD turėtų būti apie 1.5-2 cm/GSD, atliekant pvz. karjerų kartografavimą tūrių skaičiavimui 2.5-3 cm/GSD. Tuo tarpu erdvinės padėties tikslumas yra mums visiems suprantama sąvoka ir reiškia absoliutų rezultato tikslumą. Jei darbus atliekame lėktuvo tipo dronu, su integruota geodezine RTK technologija, priimant pataisas iš LitPos tinklo tai rezultato tikslumas ir bus nuo 3-7cm. Tuo tarpu, sraigtasparnio tipo dronų atveju, standartinis tikslumas erdvėje bus 1-5m, kadangi juose nėra įmontuoto geodezinio RTK modulio. Norėdami gauti tikslią padėtį, teritorijoje virš kurios skraidome įrengiame GCP (ground control point) arba Lietuviškai kontūrženklius. Jų centras koordinuojamas geodeziniais prietaisais pvz. GNSS imtuvais ir pagal gautas koordinates, vėliau patikslinama padėtis erdvėje. Tai yra tiksliausias būdas ir priklauso nuo panaudotų prietaisų tikslumo. Tačiau dar vienas svarbus veiksnys yra teisingas kontūrženklių įrengimas. Apie tai vėliau.
Dabar apie galimus rezultatus. Po skrydžio mūsų rezultatas yra nuotraukos. Todėl reikalinga specializuota fotogrametrinė programinė įranga. Standartiškai gaunami yra aukštos raiškos ortofoto žemėlapiai (pvz .tiff formate), 3D taškų debesis arba kitaip masyvas (pvz .las formate), ir čia jau priklauso nuo programos funkcionalumo ar galime sudaryti paviršiaus 3D modelį, arba kitaip "mesh" (pvz .odj ar .fbx formate). Visuotinai pripažintos, plačiausiai naudojamos yra sekančios: Agisoft Photoscan, ContextCapture na ir Pix4D. Ši rinka plečiasi, atsiranda naujų žaidėjų tačiau savo funkcionalumu ir galutinio rezultato kokybe dar nusileidžia išvardintoms. Asmeniškai klientams dronus rekomenduoju su Agisoft Photoscan programa.
Demo versija prieinama http://www.agisoft.com/downloads/installer/
Patiems taupiausiems galiu rekomenduoti išsibandyti AutodeskRecap Photo programą https://www.youtube.com/watch?v=jups9i9fKvQ
Senesnes versijas testavau, tačiau šios atnaujintos Recap Photo versijos dar nesu testavęs. Todėl komentuoti nenoriu.
Sekanti tema - "Kaip susiplanuoti skrydį ?"
info@geodezija3d.lt +37064022562 https://www.facebook.com/Geodezija3D/?ref=bookmarks[/b]
Prikabinti failai
vaizdas.jpg
taškų debesis su pažymėtais kontūrženkliais_agisoftphotoscan
vaizdas.jpg (347.91 KiB) Peržiūrėta 8600 kartus(ų)
Vartotojo avataras
Dalyvis
 
Pranešimai: 16
Užsiregistravo: 25 Geg 2018, 12:31

Re: Apie dronus

G3D » 28 Geg 2018, 17:47

3. "Kaip susiplanuoti skrydį ?" - tai jau praktinis klausimas. Nuo skrydžio užduoties planavimo priklauso galutinis rezultatas, todėl tai vienas svarbiausių etapų. Skrydis planuojamas priklausomai nuo to, kokio galutinio rezultato norime - ortofoto, taškų debesis, 3D modelis . Bendri parametrai skrydžio planavimui susideda iš trajektorijos projektavimo virš norimos kartografuoti teritorijos, darbinio aukščio parinkimo pagal norimą GSD, nuotraukų persidengimo dydžio (overlap), kameros pasukimo kampo, bei drono skrydžio greičio parinkimo. Planavimas atliekamas tam skirta programine įranga, biure ir pakoreguojant pagal esamą situaciją, vietovėje arba tiesiog tik vietovėje. Kas liečia DJI dronus (Phantom4Pro, DJI Inspire2, Matrice200 ser.), tai komplektuoju juos su keletu planavimo programų Android arba iOS aplinkoje. Tokiu būdu galima susiplanuoti ir atlikti net sudėtingiausias užduotis. Suplanavus skrydį toliau viskas vyksta automatiškai - dronas pakyla, pagal užduotą trajektoriją atlieka skrydį, sugrįžta atgal ir nusileidžia iš kur pakilo. Tačiau pasitaiko objektų kurių kartografuoti kokybiškai, pagal suplanuotą trajektoriją, neįmanoma, tuomet viskas atliekama rankiniu būdu. Reikia turėti omenyje, kad skrydžiui virš neužstatytos teritorijos reikia vienokio planavimo, skrydžiui užstatytoje teritorijoje kitokio, o sudėtingiems objektams gali tekti planuoti kelias trajektorijas ar, kaip minėjau, valdyti rankiniu būdu.
Keletas esminių patarimų -
visuomet reikia planuoti trajektoriją, kad apimtų didesnę teritoriją nei reikia
užduotis planuojama biure tik preliminariai o pakoreguojama, pagal situaciją, vietovėje
Sekanti tema - kontūrženklių įrengimas

info@geodezija3d.lt +37064022562 https://www.facebook.com/Geodezija3D/?ref=bookmarks[/b][/b]
Prikabinti failai
Suplanuotas skrydis.jpg
Suplanuotas skrydis.jpg (575.9 KiB) Peržiūrėta 8519 kartus(ų)
Vartotojo avataras
Dalyvis
 
Pranešimai: 16
Užsiregistravo: 25 Geg 2018, 12:31

Re: Apie dronus

G3D » 08 Bir 2018, 14:13

Kontūrženklių įrengimas. Kontūrženklių įrengimas turi esminę įtaką galutiniam rezultatui, teisingai juos įrengus galima pasiekti aukšto tikslumo rezultatus ir atvirkščiai, neteisingai įrengus ar klaidingai koordinavus galima "sugriauti" visą projektą. Taigi, kontūrženkliai vietovėje išstatomi taip, kad būtų išsidėstę visoje teritorijoje virš kurios bus atliekamas skrydis ir taip, kad būtų gerai matomi ir išskiriami gautose po skrydžio nuotraukose. Egzistuoja kelios pagrindinės taisyklės kaip juos teisingai išdėlioti vietovėje, kokiu atstumu vienas nuo kito - jas išsamiai nupasakoju savo klientams drono pardavimo ir mokymu metu. Taipogi svarbu jų neįrengti po medžiais ar elektros linijomis, nes....jie paprasčiausiai gali būti užstoti lapijos ar el. laidų ir nuotraukose bus neįmanoma išskirti centro. Kontūrženklių centras koordinuojamas GPS imtuvu, el. tacheometru bei elektroniniu nivelyru, pasirinktinai, priklausomai nuo reikiamo pasiekti tikslumo. Ką naudoti kaip kontūrženklius? Rekomenduoju naudoti baltos spalvos TRIG-A-CAP EXTRA profesionalius žymėjimo dažus (juos įsigysite iš UAB Geodezija 3D), specialaus rašto, kontrastingame fone formas (jas taip pat galite įsigyti iš UAB Geodezija 3D) priklausomai nuo paviršiaus ant kurio turi būti įrengti, savybių. Žinoma, urbanizuotoje vietoje puikiai gali pasitarnauti ir šulinio dangtis ir pan. objektai, su išskiriamu centru. Laikantis tam tikrų taisyklių, teisingas kontūrženklių įrengimas nėra sudėtinga užduotis. Taigi, teiraukitės, patarsiu.
info@geodezija3d.lt +37064022562 https://www.facebook.com/Geodezija3D
Prikabinti failai
kontūrženklis.jpg
kontūrženklis.jpg (57.82 KiB) Peržiūrėta 8377 kartus(ų)
Vartotojo avataras
Dalyvis
 
Pranešimai: 16
Užsiregistravo: 25 Geg 2018, 12:31

Re: Apie dronus

johnwayne » 29 Sau 2020, 16:00

labai įdomi tema. Labai ačiū, kad pasidalinote naudinga informacija, kurią galite saugiai naudoti savo darbe. mielai tuo dalinuosi su draugais ir kolegomis
Vartotojo avataras
Pradedantysis
 
Pranešimai: 2
Užsiregistravo: 29 Sau 2020, 16:00

Re: Apie dronus

johnwayne » 30 Sau 2020, 22:27

Taip pat norėčiau pridurti, kad turiu puikų tinklaraštį, kuriame galite gauti puikių patarimų dėl dronu. Esu tikras, kad jums patiks ir rasite tai, ko ieškote
Vartotojo avataras
Pradedantysis
 
Pranešimai: 2
Užsiregistravo: 29 Sau 2020, 16:00


Dabar prisijungę
Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 12 svečių