Galileo raida

Visa, kas susiję su matavimo prietaisais - totalinėmis stotimis, GPS imtuvais ir pan.

Aktualu ir įdomu

taip
14
93%
ne
1
7%
 
Viso balsų : 15

Galileo raida

sarunas@ » 28 Lap 2014, 17:03

Informacijos apie Galileo raidą lietuvių kalba yra minimaliai. Su gpsworld.com redakcijos pritarimu išvertėme vieną straipsnį. Jei palaiminsite, galime iniciatyvą tęsti.


Galileo - vieno palydovo sistema? Spalio 29, 2014 - Autorius Alan Cameron

Galileo, Europos GNSS reikalai nėra geri. Galima sakyti, kad tik vienas iš šešių orbitoje besisukančių palydovų šiuo metu yra tikrai ir visiškai veikiantis. Prie šių sunkumų taip pat prisidedant nuolatiniams neaiškumams dėl Soyuz raketų tvirtumo, nepaisant neseniai vykusio tyrimo, kuriame buvo nustatyta pagrindinė rugpjūtį įvykusios palydovo paleidimo nesėkmės priežastis, Europos Komisija atšaukė gruodžio mėnesį turėjusį įvykti paleidimą. Europos kosmoso agentūra turės palaukti iki 2015 m. vasario, kol paaiškės galimybės paleisti du naujus palydovus į orbitą.

Ambicingas veteranas žurnalistas-tyrėjas Richard Langley sužinojo kad „E11 ir E12 [paleisti prieš trejus metus] nuolat patiria problemų su palydovuose įrengtais laikrodžiais. E20 [paleistas prieš dvejus metus] patyrė elektros tiekimo problemų ir, po trumpos prastovos, dabar transliuoja tik E1 ir su mažesniu galingumu. Dviejų naujausių palydovų [pakilusių šių metų rugpjūčio 22 d.] orbitos yra netaisyklingos ir, panašu, kad jie netaps galutinės sistemos dalimi. E19 [atsiradęs 2012 m. spalio 12 d.] lieka vieninteliu visiškai veikiančiu palydovu, kuris atitinka technines sąlygas.

„Taigi, konkrečiai kalbant, tik vienas iš šiuo metu orbitoje besisukančių palydovų yra visiškai veikiantis. Tačiau, daugumai (tiktai E1/L1, kodo) vartotojų, keturi iš šešių palydovų šiuo metu yra gan naudingi. Be to, preliminarūs tyrimai rodo, kad, kai naujausi du palydovai bus prisijungę, jie bus visiškai tinkami naudoti, nepaisant jų netaisyklingų orbitų. Taip pat girdėjome, kad bus bandoma pakoreguoti orbitų formą, kad ji būtų šiek tiek apskritesnė.“

Langley įvardija savo šaltinius kaip „nusimanančius mokslininkus“.

Pirminis suderintų orbitoje (angl. „In-Orbit Validation“ (IOV)) palydovų ketvertas – E11, E12, E19 ir E20, – kurį sukonstravo „Astrium GmbH“ ir „Thales Alenia Space“, patyrė įvairių prieš tai aprašytų sunkumų. Sprendimas atšaukti kitą suplanuotą naujausio visu pajėgumu veikiančių palydovų (angl. „Full operational capability“ (FOC)) dvejeto, kurį pagamino „OHB AG“ vadovaujamas konsorciumas, paleidimą gruodžio mėnesį sekė iš karto po baigto tyrimo, kuriame buvo apkaltintas Soyuz raketų Fregatos platformų „dizaino dviprasmiškumas“ dėl per žemų 5 ir 6 palydovų orbitų, tačiau išliko keletas abejonių dėl kitų atskleistų Soyuz problemų, kurios turi būti ištaisytos.

Ši situacija tampa sudėtingesnė dėl kitų neišspręstų problemų paties visu pajėgumu veikiančių palydovų dueto viduje. Nė vienam jų nepavyko išskleisti vienos iš dviejų saulės elementų per pirmąjį bandymą. Po keleto dienų pastangų ir palydovų padėties nustatymo naudojant žemės valdiklius, elementai buvo sėkmingai išskleistos, tačiau pirminės nesėkmės priežastis išlieka nežinoma. „Nėra išvadų dėl pagrindinės priežasties.“ – pareiškė vienas pareigūnas. „Ar tai buvo blogos orbitos padarinys, ar problemos su saulės elementų išskleidimo mechanizmu? Kol kas negalime tiksliai pasakyti.“
Kalbant apie neteisingą orbitą, nukreipti juos į iš pradžių numatytus maršrutus aplink Žemę yra neįmanoma. Juose paprasčiausiai nėra pakankamai kuro. Tačiau EKA planuoja pakelti palydovų perigėjus, kad ištrauktų juos iš Van Allen radiacinio žiedo, kuris palydovus gali smarkiai apgadinti. Agentūra taip pat numato sumažinti maksimalų Doplerio dažnio poslinkį nuo 9,6 kHz iki mažiausiai 6,8 kHz, kad imtuvai galėtų lengvai pasiekti ir sekti palydovus. Atstovai spaudai palaiko viltį, kad palydovai vis dar bus kaip nors, kada nors naudingi, kai bus imtasi keleto koregavimo priemonių: sistemos fazių atkūrimo, specialaus almanacho, galbūt atlikus kitus pataisymus.

Apskritai, kai kurie pesimistai daro liūdną išvadą, kad „2013 ir 2014 m. buvo prarasti.“ Dėl neseniai prarasto visiško palydovo pajėgumo, deklaracija nuo 2018 iki 2020 metų turės būti persvarstyta dar kartą. Tačiau, pamoką išmokome ir taip toliau. Galileo patyrė gerų ir blogų laikų. Palaikančiuosius galbūt paguos 19-ojo amžiaus vokiečių filosofo Frydricho Vilhelmo Nyčės perteikta išmintis: „Was mich nicht umbringt, macht mich stärker.“ Kas mūsų nenužudo, padaro stipresnius.

Versta iš: http://gpsworld.com/galileo-a-constellation-of-one/
Vartotojo avataras
Ekspertas
 
Pranešimai: 105
Užsiregistravo: 09 Bir 2009, 13:28
Miestas: Vilnius

Re: Galileo raida

sarunas@ » 04 Gru 2014, 09:39

Netinkamoje padėtyje esantis Galileo palydovas juda į naują orbitą

Galileo_satellite_in_orbit-W.jpg
1 pav. Penktasis Galileo palydovas dabar nukreiptas į Žemę.
Galileo_satellite_in_orbit-W.jpg (184.86 KiB) Peržiūrėta 7664 kartus(ų)

Penktasis Galileo navigacinis palydovas, vienas iš dviejų šią vasarą likusių netinkamoje orbitoje, šį mėnesį atliks keletą manevrų, kurie bus jo eksploatacinio pajėgumo patvirtinimo įžanga. Tikslas yra pakelti žemiausią jo orbitos tašką – perigėjų, – siekiant sumažinti Žemę juosiančių Van Allen radiacinės juostos poveikį, o taip pat perkelti palydovą į naudingesnę orbitą navigacijos tikslais.

Anot Europos kosmoso agentūros (EKA), jei dviejų savaičių trukmės operacija bus sėkminga, šeštasis Galileo palydovas seks tuo pačiu keliu.

Galileo palydovų pora, paleista kartu su Soyuz raketa rugpjūčio 22 d., atsidūrė pailgoje orbitoje, nukeliavę 25 900 km virš Žemės ir sugrįžę žemyn 13 713 km. Tikslinė orbita buvo visiškai apskrita, 23 222 km aukštyje. Be to, orbitų pakrypimo kampas į pusiaują yra mažesnis nei planuota iš pradžių.

Abu palydovai turi pakankamai kuro tik pakilti apie 4000 km, o to nepakanka norint visiškai ištaisyti jų orbitas. Tačiau toks pajudėjimas perkels penktąjį palydovą į apskritesnę orbitą nei prieš tai, kurios perigėjus yra aukštesnis ir siekia 17 339 km.

„Naujoji orbita skris virš tos pačios vietos kas 20 dienų,“ – teigė Daniel Navarro-Reyes, EKA Galileo misijos analitikas. „Standartinis Galileo pasikartojantis ciklas trunka 10 dienų, tad, to pasiekus, žemės eiga sinchronizuosis su kitais Galileo palydovais.“

„Be to, vartotojo imtuvo požiūriu, pakoreguota orbita sumažintų signalo lygių svyravimą, Doplerio signalo dažnio poslinkį ir padidintų palydovo matomumą,“ – teigė Navarro-Reyes. „Radiacijos poveikio sumažinimas Van Allen radiacinėje juostoje apsaugos palydovą nuo tolesnio įkrautų dalelių poveikio. Orbitoje Galileo Žemės jutiklis taip pat galės išlaikyti stabilią kryptį palydovo pagrindinei antenai nukreipti į Žemę. Šiuo momentu, kai palydovas nusileidžia iki žemiausio taško, Žemė pasirodo tokia didelė, kad jutiklis tampa nenaudojamas. Palydovas pasikliauja vien giroskopais, taip sumažindamas savo padėties tikslumą.“

Palydovo atstatymą prižiūri Galileo palydovų kontrolės centras įsikūręs Oberfafenhofene, Vokietijoje, su EKA kosminių operacijų valdymo centro, ESOC, įsikūrusio Darmštate, Vokietijoje, pagalba. Prancūzijos CNES kosmoso agentūra aprūpina papildomomis žemės stotimis, kad prireikus su palydovu būtų galima palaikyti ryšį, sakė EKA.

Abu palydovai prieš tai buvo nukreipti į Saulę. „Lapkričio 3-iąją ši penktojo palydovo padėtis pasikeitė, kai jis perėjo į normalią Žemės krypties padėtį,“ – pridūrė Daniel.

Lapkričio mėnesį palydovas atliks apie 15 manevrų, kuriuos atlikęs jis pateks į naują orbitą. Naujojoje orbitoje galės oficialiai prasidėti palydovo suderinimo orbitoje testavimas. Pirmiausia bus patikrintas priimančiojo palydovo eksploatacinis pajėgumas, po to bus vykdomas išsamesnis navigacijos naudingosios apkrovos testavimas, sakė EKA.

Galileo_orbits_viewed_from_above.jpg
2 pav. Galileo orbitų vaizdas iš viršaus: penktojo ir šeštojo palydovo orbitos pavaizduotos raudona linija palyginamos su jų numatytąja padėtimi pavaizduota žalia brūkšnine linija, o keturių palydovų paleistų 2011 ir 2012 m. padėtis pavaizduota žalia linija. Čia vaizduojamas vaizdas per Šiaurės Ašigalį siekiant iliustruoti, kad polinkis pusiaujo atžvilgiu yra mažesnis nei numatyta. Palydovų orbita yra labiau elipsinė nei apskrita, jos maksimalus aukštis yra apie 25 900 km, o minimalus – apie 13 700 km, palyginus su planuota 23 222 km aukščio apskrita orbita.
Galileo_orbits_viewed_from_above.jpg (354.54 KiB) Peržiūrėta 7664 kartus(ų)


Galileo_orbits_viewed_side-on.jpg
3 pav. Šoninis Galileo orbitų vaizdas: penktasis ir šeštasis palydovai pavaizduoti raudona linija palyginami su jų numatytąja padėtimi pavaizduota žalia brūkšnine linija, o keturių palydovų paleistų 2011 ir 2012 m. padėtis pavaizduota žalia linija. Čia vaizduojamas šoninis dviejų palydovų orbitinės plokštumos, pasislinkusios nuo santykinio Žemės centro, vaizdas. Tikslinė orbita buvo apskrita, palinkusi 55 º kampu į pusiaują, 23 222 km aukščio. Palydovai yra saugioje būsenoje, teisingai nukreipti į saulę, tinkamai varomi ir visiškai valdomi EKA–CNES komandos.
Galileo_orbits_viewed_side-on.jpg (417.88 KiB) Peržiūrėta 7664 kartus(ų)

Versta iš: http://gpsworld.com/galileo-satellite-s ... new-orbit/
Vartotojo avataras
Ekspertas
 
Pranešimai: 105
Užsiregistravo: 09 Bir 2009, 13:28
Miestas: Vilnius

Re: Galileo raida

sarunas@ » 14 Sau 2015, 10:08

Keturi GALILEO palydovai jau atgabenti į Europos kosminių technologijų centrą ESTEC, gamyba tęsiasi

Latest_Galileo_satellite_arrives_at_ESA_node_full_image_2.jpg
1 pav. Naujausias Galileo palydovas, oficialiai žinomas kaip FOC FM06, gruodžio 18 d. buvo atgabentas iš OHB bendrovės Brėmene, Vokietijoje į ESTEC bandymų centrą savo apsauginėje talpykloje.
Latest_Galileo_satellite_arrives_at_ESA_node_full_image_2.jpg (93.26 KiB) Peržiūrėta 7518 kartus(ų)

Naujausias Galileo palydovas atvyko į ESTEC centrą, Olandiją, kur vyksta išsamus jo parengimo kosmosui patikrinimas.
Iš gamintojo Vokietijoje palydovas buvo atgabentas sunkvežimiu, izoliuotas kontroliuojamos aplinkos talpykloje. Jis buvo atgabentas į sterilią ESTEC centro aplinką gruodžio 18 d. Tada talpykla buvo atidaryta, kad būtų galima pradėti pasiruošimą bandymams.
Pirmieji šeši 2011 m., 2012 m. ir 2014 m. metų rugpjūtį poromis paleisti Galileo palydovai jau sukasi orbitoje.
Paskutinioji pora dėl viršutinės pakopos gedimo pateko į netinkamą orbitą, tačiau penktojo palydovo orbita nuo tada buvo pakeista, kad būtų galima atlikti navigacijos naudingosios apkrovos bandymus prasidėjusius lapkričio mėnesio pabaigoje.

Galileo_container_sprayed_clean_node_full_image_2.jpg
2 pav. Prieš gabenant Galileo palydovą į ESTEC bandymų centro pristatymo platformą, jo talpyklos šonai ir viršus buvo švariai nupurkšti, siekiant neužteršti dar neliestos sterilios patalpos.
Galileo_container_sprayed_clean_node_full_image_2.jpg (106.28 KiB) Peržiūrėta 7518 kartus(ų)

Tuo tarpu Žemėje toliau nuolat vyksta kitų palydovų gamyba ir bendras Galileo serijos palydovų skaičius dvigubėja.
Po pirmųjų keturių orbitoje suderintų palydovų sekė kitų 22 tokių palydovų su visišku operaciniu pajėgumu statymas OHM bendrovėje Brėmene, Vokietijoje su navigacijos naudingosiomis apkrovomis iš SSTL bendrovės Gildforde, Didžiojoje Britanijoje.
Pažymėtas skrydžio modelio numeriu „Flight Model 6“ arba FM06, šis paskutinis iš naujausiųjų palydovų dabar vėl yra kartu su kitais trimis palydovais po bandymų centro stogu. FM03 ir FM04 užbaigė savo priėmimo bandymus, kurių kulminacinis taškas buvo kelių savaičių trukmės terminis-vakuuminis bandymas. Kiekvienas palydovas buvo išbandytas veikiant tokioms pačioms vakuuminėms ir ekstremalių temperatūrų sąlygoms, kokios susidaro orbitoje, o taip pat buvo vykdomi jų navigacijos naudingosios apkrovos ir antenos, esančios nuo išorinės visatos izoliuotos beaidės kameros viduje, radijo dažnių bandymai. Ši palydovų pora dabar laikoma centre, laukiama galutinių jų priėmimo apžiūros rezultatų.
Kitas palydovas, FM05, neseniai baigė savo paties terminį-vakuuminį bandymą. Šiuo metu vyksta jo rekonfigūracija radijo dažnių bandymui, kurį planuojama vykdyti po Kalėdų atostogų. Naujausio išpakuoto Galileo palydovo terminis-vakuuminis bandymas bus atliktas sausio mėnesį.
ESTEC centras – tai būtina stotelė prieš paleidžiant Galileo į kosmosą. Centre po vienu stogu įrengta visa kosminių sąlygų imitavimui reikalinga įranga, įskaitant akustinę kamerą, žemės drebėjimo stiprumo purtymo stalus ir beaidę bei vakuuminę kameras kartu su įvairiausia specializuota matavimo įranga.
Palydovams gavus ESTEC centro kokybės ženklą jie yra teoriškai parengti nuskraidinimui į Europos kosmodromą Kuru, Prancūzijos Gvianoje. Europos kosmoso agentūra ESA ir Europos Komisija šiuo metu sprendžia šių sekančių Galileo palydovų paleidimo tvarkaraštį.

Galileo_container_hoisted_node_full_image_2.jpg
3 pav. Naujausiojo Galileo palydovo FOC FM06 talpykla buvo atsargiai iškelta iš sunkvežimio, kuriame jis keliavo iš OHM bendrovės Brėmene, Vokietijoje. Prieš gabenant jį iš pristatymo platformos į sterilią aplinką, jo apatinė dalis buvo kruopščiai nuplauta.
Galileo_container_hoisted_node_full_image_2.jpg (122.38 KiB) Peržiūrėta 7518 kartus(ų)


Versta iš:
http://gpsworld.com/four-galileo-satell ... continues/
Vartotojo avataras
Ekspertas
 
Pranešimai: 105
Užsiregistravo: 09 Bir 2009, 13:28
Miestas: Vilnius

Re: Galileo raida

sarunas@ » 20 Sau 2015, 18:18

Šešių Galileo palydovų paleidimas planuojamas 2015 metais.

Šešių Galileo palydovų paleidimas planuojamas 2015 metais, pranešė Europos Kosmoso Agentūros (ESA) generalinis direktorius Jean-Jacques Dordain penktadienį. Tai komunikavo Space Daily tinklaraštis.

Europos Komisija nustatys paleidimo laikus sausio mėn. pabaigoje, Dordain pranešė spaudos konferencijoje. Palydovus į orbitas pakels Ariane 5 ir Soyuz raketos nešėjos.
Galileo yra bendras Europos Sąjungos ir Europos Kosmoso Agentūros (ESA) projektas.

Versta pagal: http://gpsworld.com/six-galileo-satelli ... 15-launch/
Vartotojo avataras
Ekspertas
 
Pranešimai: 105
Užsiregistravo: 09 Bir 2009, 13:28
Miestas: Vilnius


Dabar prisijungę
Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 5 svečių
cron